مقالات آموزشی

مزایا و معایب شیر توکار و تفاوت آن با شیرهای روکار

مزایا و معایب شیر توکار و تفاوت آن با شیرهای روکار
 • در این مقاله هایسی قصد داریم درباره مزایا و معایب شیر توکار و تفاوت آن با شیرهای روکار اطلاعات جامع و کافی را در اختیار شما بگذاریم تا به کمک آن بتوانید بهترین و مناسب‌ ترین خرید شیرآلات را تجربه کنید!

  تماس با شرکت شیرآلات هایسی، مشاوره خرید شیرآلات

  شیرهای توکار چیست؟

  پس از تغییر بزرگی که در تولید کارتریج شیرآلات ساختمانی رخ داد، می‌ توان تولید شیرآلات توکار را بزرگ‌ ترین تغییر در صنعت شیرآلات به ویژه در رابطه با طراحی معماری و دکوراسیون ساختمان دانست. شیرهایی که دارای تمام مکانیزم‌ ها مانند لوله و اتصالات، کارتریج، چرخاننده و … در داخل دیوار هستند و فقط قاب روی مغز و دسته شیرها از بیرون دیوار عبور کرده و قابل مشاهده است، شیرهای توکار می‌ گویند. این نوع طراحی برای شیرآلات فضای بیشتری را برای طراحان و معماران فراهم کرده است و تغییر چشمگیری در طراحی داخلی ساختمان ایجاد کرده است.

  نحوه نصب شیرهای داخلی

  اکثر مردم تصور می‌ کنند که از شیرهای توکار فقط در خانه‌ های تازه ساخته می‌ توان استفاده کرد، اما این کاملا اشتباه است. این شیرها می‌ توانند در خانه‌ های قدیمی نیز استفاده شوند و به راحتی نصب شوند. اکثر شیرآلات توکار روش نصب مشابهی دارند. با این حال، برخی از شیرها ممکن است به دلیل گزینه‌ های خاص یا به دلایل دیگر، روش نصب متفاوتی داشته باشند. روش نصب شیر آب، دوش، توالت و ماشین ظرفشویی حتی ممکن است متفاوت باشد.

  در هر صورت نصب شیرآلات مخصوصا شیرآلات توکار یک کار تخصصی است که باید توسط فردی ماهر انجام شود.

  استفاده از نقشه لوله کشی بسیار مهم است

  نکته مهم این است که طرح لوله کشی باید از قبل تهیه شود و کلیه لوله‌ ها و اتصالات باید در پشت دیوار پوش و تعبیه شده باشد‌، زیرا هیچ یک از این تجهیزات نباید قابل مشاهده باشد. در خانه‌ های قدیمی‌ تر، بهتر است از لوله کشی برای تخریب دیوارها و نصب شیرآلات در زمان کمتر و هزینه کمتر استفاده شود.

  نحوه انتخاب شیر توالت توکار

  توالت فرنگی و شیرهای ایرانی اندازه‌ های خاص خود را دارند، بنابراین قبل از انتخاب شیرهای توکار، باید نوع توالت فرنگی را انتخاب کنید. این که آیا توالت ایرانی می‌ خواهید یا توالت فرنگی، آیا توالت شما از نوع وال هنگ است و بسیار مهم است زیرا تغییرات در مراحل بعدی دشوار و پر هزینه خواهد بود.

  نکات مهم در خرید شیرآلات توکار

  کیفیت مغزی یا بی‌ نهایت بودن دریچه‌ های تعبیه شده بسیار مهم است. کیفیت پایین شیر در این نوع شیرها امکان نشتی و هزینه تعمیر بسیار بالا را دارد. بنابراین، هنگام خرید دریچه‌ های توکار، به کیفیت مغزی توجه ویژه‌ ای داشته باشید.

  در کنار شیر بازو، سقف، دیوار، براکت، زانویی، سر دوش و شلنگ نیز باید خریداری شود و نکته مهم این است که این تجهیزات باید هماهنگی کاملی با شیرآلات داشته باشد. در غیر این صورت نتیجه نهایی با مشکلاتی مانند نقص عملکرد یا عدم زیبایی مورد انتظار روبرو می‌ شود.

  هنگام خرید مغزی ساخته شده، از موجود بودن جلد و تنوع آن اطمینان حاصل کنید. زیرا بعد از خرید فقط می‌ توانید از جلد همان مارک استفاده کنید. بنابراین هنگام خرید شیرآلات توکار و لوازم جانبی باید تمامی قطعات توسط یک برند تهیه شود تا از بروز مشکل جلوگیری شود.

   

  مزایا و معایب شیر توکار و تفاوت آن با شیرهای روکار

  معایب شیرهای توکار چیست؟

  نصب سخت:

  نصب شیرآلات توکار نسبت به شیرهای سطحی دشوارتر است و به زمان، تجهیزات و کمک متخصص بیشتری نیاز دارد. زیرا تمام لوله کشی و قسمت های خاصی از شیر باید در داخل دیوار باشد.

  هزینه بالای اجرا:

  یکی از عوامل مهم در خرید و نصب شیرآلات هزینه آن است. اجرای این شیرآلات در داخل دیوار انجام می‌ شود و در خانه‌ های قدیمی لازم است قسمتی از دیوار تخریب و لوله و اتصالات نصب شود که همه این‌ ها باعث افزایش هزینه ساخت می‌ شود.

  تعمیر سخت:

  ممکن است قسمت بیرونی شیرهای داخلی شما آسیب ببیند، در این صورت می‌ توانید به راحتی به قسمت معیوب دسترسی داشته باشید و می‌ توانید آن را تعمیر کنید، اما اگر قطعات نصب شده در دیوار آسیب دیده باشند، باید دیوار را بشکنید تا بتوانید آن را تعمیر کنید. این کار زمان زیادی را می‌ برد و هزینه زیادی نیز خواهد داشت.

  البته لازم به ذکر است که برخی از مدل‌ های شیرآلات توکار نسل جدید نیازی به تخریب ندارند و فقط با شل کردن چند مهره می‌ توان آن را از دیوار جدا کرد و پس از عیب یابی و تعمیر مجدد نصب کرد.

  به فضای کافی روی دیوار احتیاج دارید

  شاید در منازل و فضاهای کوچک، شیرآلات توکار بهترین انتخاب باشد، اما در این جا ضخامت دیوار مهم است و برای نصب شیرآلات توکار و تجهیزات دیواری مانند فلاش تانک توکار، فضای کافی دیوار مورد نیاز است. به همین دلیل امکان نصب این تجهیزات در دیوارهای نازک وجود ندارد.

  آسیب به دیوارها

  در صورت خراب شدن لوله‌ ها و شیرها، احتمال نشت آب و نفوذ آن به دیوار وجود دارد. این نشتی می‌ تواند به دیوار آسیب برساند. البته در برخی از مدل‌ ها از یک صفحه نگهدارنده فلزی و یک لاستیک دیافراگمی برای جلوگیری از نفوذ آب و آسیب بعدی دیوار استفاده می‌ شود.

  مسدود شده توسط رسوبات

  اکثر شیرهای توکار از شیر یا سیرکولاتور برای انتقال آب به سر دوش استفاده می‌ کنند. از آن جا که آب همیشه رسوبات را در طول زمان حمل می‌ کند، می‌تواند باعث مسدود شدن، کاهش فشار آب یا حتی شکستن دریچه‌ ها شود. در برخی مدل‌ ها می‌ توان با برداشتن شير و نصب اتساع کننده در کارتريج از اين مشکل جلوگيری کرد.

  چگونه سرویس بهداشتی زیبا و شیک داشته باشیم؟ از مطالب خواندنی و کاربردی هایسی است که به نکات و توضیحات مفیدی در مورد آن پرداخته‌ ایم و تا حدودی نیز با مقاله مزایا و معایب شیر توکار و تفاوت آن با شیرهای روکار مرتبط می‌ باشد.

  مزایای استفاده از شیرهای توکار چیست؟

  • شیرهای توکار به دلیل قرار گرفتن در دیوار دارای یک لایه محافظ هستند که از آسیب دیدگی آن‌ ها جلوگیری می‌ کند و همچنین در برابر پوسیدگی مقاوم‌ تر است. این باعث افزایش طول عمر شیرهای داخلی می‌ شود.
  • این شیرها از شیرهای اهرمی کلاسیک زیباتر هستند و می‌ توانند فضای حمام را خاص و مجلل کنند.
  • شیرهای توکار فضای کمتری نیاز دارند و برای محیط‌ های کوچک بسیار مناسب هستند.
  • تمیز کردن این شیرها بسیار راحت‌ تر از شیرهای سطحی است.
  • کاهش مصرف آب یکی از مهم‌ ترین مزایای شیرهای توکار است.

  قیمت شیرآلات توکار

  به طور کلی قیمت شیرآلات توکار تفاوت چندانی با قیمت شیرآلات روکار ندارد. قیمت شیرآلات توکار بسته به مارک، کیفیت و آپشن‌ ها متفاوت است.

  پس از بررسی شیرآلات توکار در قسمت بالا حال بهتر است که به مزایا و معایب شیر توکار و تفاوت آن با شیرهای روکار بپردازیم با ما همراه باشید.

  به چه شیرآلاتی روکار گفته می‌ شود؟

  شیرآلات به دودسته روکار و توکار تقسیم می‌ شوند. شیرآلات روکار به شیرآلاتی گفته می‌ شود که بیشتر بر روی کابینت، سینک و سینک‌ های روشویی قابل نصب هستند. همان‌ گونه از اسم این نوع شیرآلات معلوم است، بسیاری از بخش‌ های آن قابل رویت است. این نوع شیرآلات پر کاربرد ترین شیرآلات ساختمانی هستند و در ایران استفاده از این نوع شیرآلات بسیار رایج است.

  مزایای استفاده از شیرآلات روکار

  شیرهای سطحی نسل قدیمی شیرها هستند که در مدل های مختلف در بازار موجود هستند. استفاده از شیر آلات روکار دارای برخی مزایا است که عبارتند از:

  • داشتن قیمت مناسب
  • در دسترس بودن
  • نصب آسان و بدون نیاز به تخصص خاص
  • نصب در کمترین زمان

  مزایا و معایب شیر توکار و تفاوت آن با شیرهای روکار

  معایب استفاده از شیرآلات روکار

  اگر چه استفاده از شیرآلات روکار مزایای زیادی دارد، اما با برخی از معایب هم همراه است. از جمله معایب شیرآلات‌ روکار می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت کم در برابر پوسیدگی
  • طول عمر کمتر نسبت به شیرآلات توکار
  • وجود احتمال زنگ زدگی
  • تنوع و زیبایی ظاهری کمتر نسبت به شیرآلات توکار
  • افزایش مصرف آب (شیر آلات روکار غیر اهرمی، دارای مصرف آب بیشتری هستند؛ زیرا برای تنظیم آب چرخاندن هر دو دستگیره احتیاج است)
  • صرف زمان برای تنظیم دما
  • بهداشتی نبودن (برای تنظیم دما، دست با هر دو دستگیره در تماس است. به همین دلیل استفاده از این نوع دستگیره دار مکان های عمومی توصیه نمی شود.)
  • نیاز به فضای زیاد

  نحوه نصب شیر آلات روکار

  تصمیم‌ گیری در مورد نوع شیرهای نصب شده باید قبل از عایق کاری ساختمان گرفته شود. زیرا محل مناسب برای نصب شیرهای روکار باید قبل از کاشی کاری ساختمان مشخص شود. بنابراین داشتن نقشه لوله‌کشی برای نصب شیرآلات در فضای مناسب بسیار مهم است. نصب شیرهای روکار بسیار آسان است زیرا همه قسمت‌ ها قابل مشاهده هستند.

  شیر توالت مدل ورنی رنگ کروم از محصولات زیبا و با کیفیت هایسی است که طرفداران زیادی داشته و با رنگ زیبای کروم که در بسیاری از دکوراسیون‌ ها قابل استفاده است تولید می‌ شود.

  بنابراین نصب این شیرها نیاز به تخصص خاصی ندارد و تقریباً همه قادر به انجام آن هستند. برای نصب شیرهای سینک فقط به واشر آب بند و مهره سفت کننده نیاز است که معمولاً در پکیج شیر موجود می‌ باشد. ضمناً هنگام نصب این شیرها باید شیرهای کنترلی زیر سینک تعبیه شوند. این شیرها برای مواقع اضطراری مانند پوسیدگی دریچه اصلی یا هنگام قطع آب استفاده می‌ شوند. نصب شیرهای اضطراری مانند نصب شیرهای دیواری است.

  شیرهای روکار که در توالت فرنگی و ماشین ظرفشویی نصب می‌ شوند دارای دو شیلنگ کوتاه برای آب سرد و گرم می‌ باشند. این شیلنگ‌ ها در زیر سینک قرار دارند.

  نکات مهم در شیرآلات روکار

  هنگام نصب شیرهای روکار، بهتر است به ارتفاع نصب شیرها توجه زیادی شود. زیرا اگر ارتفاع شیرآلات مناسب نباشد می‌ تواند در استفاده از شیرآلات و دکوراسیون سرویس بهداشتی مشکل ایجاد کند. ارتفاع دریچه‌ها در توالت فرنگی ایرانی باید به گونه‌ ای باشد که دسته شیر به‌ راحتی قابل دسترسی باشد.

  برای نصب شیرآلات در توالت فرنگی باید توجه داشت که نشیمن‌ گاه این نوع توالت فرنگی بالاتر است؛ بنابراین برای استفاده صحیح، شیرها باید در ارتفاع مناسب نصب شوند.

  سخن آخر مزایا و معایب شیر توکار و تفاوت آن با شیرهای روکار

  در این مطلب به بررسی کامل مزایا و معایب شیر توکار و تفاوت آن با شیرهای روکار پرداختیم و شما را با شیرآلات توکار و شیرآلات روکار آشنا نمودیم. اگر سوالی در این زمینه دارید خوشحال می‌ شویم که در قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *