مقالات آموزشی

بهترین رنگ شیرآلات کدام است؟

بهترین رنگ شیرآلات کدام است
 • آبکاری شیرآلات یکی از عناصری است که تا چندی پیش در دکوراسیون داخلی چندان مورد توجه قرار نمی‌ گرفت و عملکرد شیرآلات مهم‌ ترین عامل تعیین کننده در زمان خرید بود. اما امروزه توجه به بهترین رنگ شیرآلات و ترکیب رنگ و ظاهر آشپزخانه و سرویس بهداشتی، انواع شیرآلات را به یکی از مهم‌ ترین جنبه‌ های دکوراسیون تبدیل کرده است. روش رنگ آمیزی شیرآلات (رنگ آمیزی شیرها) بسته به رنگ خاص شیرها و تکنولوژی آبکاری متفاوت است.

  در این مقاله روش آبکاری شیرآلات، تفاوت رنک گروم و استیل و با دوام‌ ترین و بهترین رنگ شیرآلات بررسی شده است. علاوه بر این، با برخی از انواع آبکاری از جمله آبکاری نیکل، آبکاری نیکل / کروم، آبکاری PVD، آبکاری کوره پودری و آبکاری الکتروفورتیک آشنا خواهید شد. همچنین خواهید فهمید که کروم چه رنگی است و شیرهای رنگی هایسی با چه روشی آبکاری می‌ شوند.

  تماس با شرکت شیرآلات هایسی، مشاوره خرید شیرآلات

  شیرآلات به روش‌ های مختلفی آبکاری می‌ شوند: از جمله این آبکاری‌ ها می‌ توان به نیکل-کروم، PVD، الکترواستاتیک (کوره پودری)، الکترولاک (الکتروفورتیک) اشاره کرد. مواد پوششی شیرآلات بسته به روش آبکاری می‌ تواند کروم، تیتانیوم، اپوکسی، رنگ کوره‌ ای و… باشد.

  رنگ‌ های مختلف کروم، استیل، طلایی (مات و براق)، سفید، مشکی، زیتونی، طلایی و… می‌ تواند همچنین با روش‌ های مختلف آبکاری تولید شود. اگرچه تفاوت مقاومت انواع آبکاری زیاد نیست، اما بهتر است بدانید که آبکاری پی وی دی (PVD) بیشترین مقاومت را در برابر خراش و خوردگی دارد.

  انواع آبکاری شیرآلات

  بهترین رنگ شیرآلات (آبکاری شیرآلات) یکی از مهم‌ ترین مراحل در تولید شیرآلات می‌ باشد. خیلی‌ ها از این مرحله به عنوان رنگ آمیزی شیرآلات یا پوشش شیرآلات یاد می‌ کنند که خیلی دقیق نیست! پوشش شیر آب، بسته به تکنولوژی مورد استفاده می‌ تواند دارای مواد مختلفی از کروم، تیتانیوم تا رنگ کوره پودری باشد.

  علاوه بر این، بسته به روش آبکاری شیرآلات، ممکن است شیرهای براق، مات یا خراشیده تولید شوند. از هر تکنولوژی استفاده شده، هدف از مرحله پوشش شیرآلات، ایجاد پوششی زیبا بر روی شیرها است. با توجه به تجهیزات و مواد خاصی که بسته به تکنولوژی مورد استفاده در آبکاری شیرها مورد نیاز است.

  رنگ آمیزی شیرآلات در خانه ایده خوبی نیست. به خصوص اگر هدف آبکاری شیرآلات قدیمی و دست دومی باشد که از قبل لایه آبکاری دارند. تعمیر پوشش شیرآلات در منزل فقط در شرایط خاصی امکان‌ پذیر است اما در نهایت کیفیت و دوام آبکاری صنعتی در مقایسه با آن بسیار بالاتر است.

  راهنمای انتخاب و خرید شیرالات استاندارد از دیگر مطالب جامع و مفید هایسی است که مرتبط به مقاله معرفی بهترین رنگ شیرآلات و مقایسه انواع آبکاری شیرآلات نیز می‌ شود، که می‌ توانید با مراجعه و خواندن آن اطلاعات مفیدی قبل از خرید شیرآلات کسب نمائید.

  کروم چه رنگی است؟

  رنگ کروم یا آبکاری کروم یکی از رایج‌ ترین انواع آبکاری است. در پاسخ به این سوال که کروم چه رنگی است، باید گفت که کروم یک رنگ خاکستری نقره ای براق است. در تولید استیل ضد زنگ از کروم به عنوان افزودنی اصلی برای ایجاد خواص ضد خوردگی استفاده می‌ شود.

  این فلز خاصیت پولیش بالایی دارد و در برابر کدر شدن مقاومت بسیار بالایی دارد. در تولید شیرآلات بهداشتی با آبکاری کروم، لایه بسیار نازکی از کروم (ضخامت ۱ میکرون) بر روی لایه آبکاری نیکل قرار می‌ گیرد تا مقاومت آن در برابر خوردگی افزایش یابد و برق و جلای مورد نظر به دست آید.

  تفاوت رنگ کروم و استیل

  تفاوت رنگ کروم و استیل در برق و جلا بودن آن هاست. رنگ‌ های کروم و استیل در واقع بسیار شبیه به یک دیگر هستند با این تفاوت که کروم براق و استیل مات است. بسیاری به دنبال مقایسه این دو نوع آبکاری و یافتن پاسخ این سوال هستند که کروم بهتر است یا استیل.

  اما باید بگوییم که این مورد کاملا سلیقه‌ ای و متناسب با دکوراسیون مورد نظر شماست. زیرا رنگ‌ های کروم و استیل هر دو خنثی هستند و با انواع تزیینات به خوبی ست می‌ شوند. آبکاری کروم معمولا به روش نیکل-کروم و آبکاری استیل به روش PVD انجام می‌ شود. به خاطر داشته باشید که آبکاری کروم ممکن است در مواقعی توسط PVD نیز انجام شود.

  اگرچه آبکاری PVD مقاوم‌ ترین نوع آبکاری است، اما تفاوت زیادی بین نقاط قوت انواع آبکاری وجود ندارد. ضمناً در ادامه به بررسی انواع آبکاری شیرآلات و مقایسه مقاومت آن‌ ها پرداخته‌ ایم.

   

  بهترین رنگ شیرآلات

  آبکاری شیرآلات

  نیکل یکی از اولین موادی است که برای آبکاری استفاده می‌ شود و قدمت آن به بیش از صد سال می‌ رسد. اما نیکل به عنوان یک فلز تقریباً نرم، پس از مدتی بر روی شیرآلات تمیز و لایه برنجی زیر آن به راحتی تیره می‌ شود. در نتیجه، آبکاری نیکل در نیمه اول قرن بیستم محبوبیت خود را از دست داد و با فلز مقاوم‌ تری به نام کروم جایگزین شد.

  از دهه 1930، برنج با روکش کروم که در برابر لکه‌ ها و کدر شدن مقاومت بیشتری دارد، جایگزین برنج با روکش نیکل شد و به آبکاری استاندارد و رایج شیرها تبدیل شد. روکش کروم محبوب‌ترین نوع آبکاری تا به امروز است.

  با گذشت زمان، پیشرفت‌های تکنولوژیکی منجر به ظهور انواع آبکاری بسیار مقاوم شده است. به عنوان مثال، اکنون از آبکاری PVD برای آبکاری شیرآلات استفاده می‌ شود که حتی از کروم در برابر سایش و خراش مقاوم‌ تر است.

  آبکاری نیکل شیرآلات چیست؟

  نیکل با رنگی سفید شبیه نقره اما کمی مایل به زرد یکی از اولین و مهم‌ ترین فلزات مورد استفاده در آبکاری بود که جزء یکی از بهترین رنگ شیرآلات محسوب می‌ شود. این فلز مغناطیسی صیقلی و قابل جوش، خاصیت انبساط و انقباض نیز دارد.

  قدمت آبکاری نیکل به سال 1843 بر می‌ گردد، R. Rotlger برای اولین بار رسوبات نیکل را از حمامی حاوی سولفات نیکل و آمونیوم استخراج کرد. البته شخص دیگری به نام آدامز آبکاری نیکل را تجاری کرد و مصرف آن را گسترش داد.

  استحکام فلز نیکل نسبتاً کم است و پس از مدتی زمانی که از آبکاری نیکل بر روی قطعات استیل، آلیاژهای روی یا مس استفاده می‌ شود، از بین می‌ رود. در نتیجه، در قسمت‌ هایی که پوشش نیکل خورده شده است، فلز پایه ممکن است پوسته پوسته شده و خوردگی موضعی رخ دهد.

  برای جلوگیری از این خوردگی و تامین پولیش مورد نظر معمولا از روکش نیکل روکش کروم استفاده می‌ شود. در صنعت شیرآلات زمانی که از آبکاری نیکل با ضخامت حداقل 10 میکرون بر روی آلیاژ مس و روی (مواد اولیه شیرآلات) استفاده می‌ شود، باید یک لایه کروم با ضخامت کمتر از 1 میکرون روی آن قرار گیرد.

  آبکاری کروم شیرآلات چیست؟

  کروم که در سال 1798 کشف شد، فلزی سخت، شکننده و خاکستری نقره‌ ای است که در برابر گازها، قلیاها و نمک‌ ها بسیار مقاوم است. اما تحت تأثیر اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و سایر اسیدهای هالوژنه قرار می‌ گیرد.

  برای براق شدن و مقاوم ساختن برخی فلزات در برابر خوردگی و زنگ زدگی، سطح آن‌ ها را با لایه نازکی از کروم می‌ پوشانند. بازتاب سطح کروم اندود شده حدود 56 درصد و روکش کروم تا دمای 65 درجه سانتیگراد مقاوم بوده و کدر نمی‌ شود.

   

  آبکاری PVD شیرآلات چیست؟

  مقاوم‌ ترین نوع آبکاری، رسوب فیزیکی بخار (PVD) یا رسوب فیزیکی بخار فلز است. در این نوع آبکاری، پس از تصعید یا تبخیر تیتانیوم در شرایط خلاء، لایه‌ های بسیار خالصی بر روی سطح مورد نظر ایجاد می‌ شود. اصول این نوع آبکاری که روش‌ های مختلفی دارد، عموماً بر اساس اثرات فیزیکی است. البته از واکنش‌ های شیمیایی که ممکن است در شرایط خاصی رخ دهد نیز در فناوری تجمع لایه‌ های خاصی از رنگ استفاده می‌ شود.

  به زبان ساده، در حین آبکاری PVD در محیط خلاء، یون‌ های فلز تیتانیوم بر روی سطح شیرها می‌ نشینند و لایه‌ ای نازک اما بسیار سخت و مقاوم را تشکیل می‌ دهند. در واقع طی این فرآیند تیتانیوم از جامد یا مایع به بخار تبدیل می‌ شود.

  سپس بخار با بار مثبت به سرعت یونیزه می‌ شود و روی سطح شیرهای دارای بار منفی رسوب می‌ کند. تیتانیوم حدود 3 برابر سخت‌ تر از استیل است که آن را به یک دستگاه آبکاری PVD با مقاومت بالا تبدیل می‌ کند.

  آبکاری الکتروفورتیک شیرآلات چیست؟

  رسوب الکتروفورتیک توسط یک محقق روسی به نام Ruess در سال 1808 پس از مشاهده اثر میدان الکترونی در آب بر ذرات رس کشف شد. اما نقطه شروع استفاده عملی از این روش در سال 1933 است. سرامیک‌ های EPD برای اولین بار توسط Hamakar مورد توجه قرار گرفت و در دهه 1980 برای سرامیک‌ های پیشرفته مورد استفاده قرار گرفت.

  رسوب الکتروفورتیک (EPD) یک فرآیند دو مرحله‌ ای، سریع و نسبتاً مقرون به صرفه است. در مرحله اول این فرآیند، ذرات پودر باردار معلق در محیط مایع (تعلیق) به دلیل ایجاد میدان الکتریکی از یک الکترود به الکترود دیگر (مثلاً دریچه‌ ها) با بار مخالف هدایت می‌ شوند.

  در مرحله دوم این ذرات جمع آوری شده پوششی منسجم بر روی آن تشکیل می‌ دهند. این پوشش شکل بدنی را می‌ گیرد که روی آن نشسته است. به همین دلیل این فرآیند را می‌ توان با تغییر کمی موقعیت الکترودها و طراحی آن‌ ها بر روی سطوح مختلف صاف، استوانه‌ ای و هر شکل دیگری انجام داد.

  بهترین آبکاری شیرآلات، کدام آبکاری مقاوم‌ تر است؟

  بدون شک آبکاری PVD با توجه به نوع رسوب لایه آبکاری روی شیرآلات مقاوم‌ ترین و بهترین آبکاری شیرها می‌ باشد. نمونه‌ ای از این ادعا مقاومت 700 ساعت قطعه آبکاری شده با این روش در تست نمک پاشی بدون مشکل خاصی است. در دسته دوم مقاومت، آبکاری نیکل کروم است. این نوع آبکاری شیرآلات قدیمی‌ ترین و متداول‌ ترین نوع است و از مقاومت و کیفیت بالایی برخوردار است.

  پس از آن روش آبکاری الکترواستاتیک از نظر مقاومت در رتبه سوم قرار دارد. در آبکاری الکترواستاتیک رنگ به دلیل پخت در کوره دوام خوبی در آزمایشات آبکاری از خود نشان می‌ دهد.

  تکنیک رسوب الکتروفورتیک (EPD) در سطح چهارم مقاومت قرار دارد و نسبت به روش‌ های ذکر شده در اولویت آبکاری شیرها قرار ندارد. دلیل آن خراش و احتمال آسیب به بستر از این خراش‌ ها است.

  شیر روشویی مدل دابین رنگ کروم یکی از زیبا ترین و بهترین رنگ شیرآلات در هایسی است که می‌ توانید با مراجعه به صفحه شیر روشویی دابین کروم از آن دیدن کنید.

  بهترین رنگ شیرآلات

  چند نکته برای انتخاب بهترین رنگ شیرآلات

  علاوه بر مدل شیرآلات، رنگ آبکاری آن‌ ها نیز یکی از عناصر در انتخاب بهترین شیرآلات می‌ باشد. انواع رنگ‌ ها از جمله نیکل، کروم، مس، برنز هر کدام در درجات مختلف تیرگی و روشنایی و براق یا مات در هنگام خرید شیرآلات در بازار موجود است.

  علاوه بر نکات خرید شیرآلات، برای انتخاب بهترین رنگ شیرآلات آبکاری شده به نکات زیر توجه کنید:

  به گفته Lorde، مدیر طراحی صنعتی Delta Valves، “رویکرد فعلی استفاده از رنگ قدیمی روی شیرآلات با طراحی مدرن است.” به عبارت دیگر استفاده از رنگ های مدرن برای شیرهای حمام سنتی به جای مدرن کردن فضا، ظاهری قدیمی به فضا می بخشد.

  می‌ توانید از چند رنگ آبکاری در حمام استفاده کنید زیرا چنین ترکیبی به سرویس بهداشتی بعد زیبایی می‌ بخشد. فقط به خاطر داشته باشید که هارمونی کلید ایجاد یک فضای همگن است. همه شیرها را می‌ توان از براق یا مات انتخاب کرد، به عنوان مثال نیکل مات و برنز مات با یکدیگر سازگار هستند.

  شاید مقاله ” 5 ایده برای داشتن سرویس بهداشتی لاکچری” برای شما جالب باشد.

  همچنین می‌ توانید رنگ تمام شیرآلات را از یک خانواده فلزی انتخاب کنید، برای مثال اگر لوازم جانبی برنزی مات با کروم الکتریک دارید، می‌ توانید شیرآلات برنزی تیره را انتخاب کنید. آبکاری خنثی مانند کروم، نیکل و استیل در هر زمینه‌ ای وجود دارد که می‌ تواند با سایر لوازم حمام مانند نرده حوله و دستگیره درها مطابقت داده شود.

  کروم براق محبوب‌ ترین آبکاری و همچنین مقرون به صرفه ترین آبکاری است. نیکل رنگ گرم‌ تر و خاص‌ تری است. آبکاری استیل که رایج‌ ترین رنگ برای آبکاری شیرآلات در آشپزخانه است، برای حمام و سرویس بهداشتی نیز جزء بهترین رنگ شیرآلات است.

  کسانی که به نظافت حساسیت دارند بهتر است شیرهای مات را انتخاب کنند زیرا اثر انگشت و قطرات آب روی آن باقی نمی‌ ماند. اما شیرهای براق جزئیات و ظرافت شیرآلات را بهتر نشان می‌ دهند. صفحات برنجی جدید دیگر شبیه اشیاء برنجی قدیمی نیستند، اما به جای رنگ سبز کلاسیک، زمینه طلایی بیشتری دارند. آبکاری طلا یک رنگ شیک برای شیرآلات و لوازم حمام تمام سفید است.

  معایب و مزایای انواع آبکاری شیرآلات

  همانطور که بررسی شد روش آبکاری شیرآلات با توجه به رنگ مورد نظر انتخاب می‌ شود. هر نوع رنگ شیرآلات معایب و مزایای خاص خود را دارد که با توجه به سلیقه محل مورد نظر کاربران برای نصب و عادات آن‌ ها متفاوت است. به عنوان مثال نصب شیرآلات مشکی در مناطقی که مصرف آب دارای رسوب و املاح زیاد است توصیه نمی‌ شود.

  یا کسانی که عادت ندارند هر روز شیرآلات را تمیز و برقی کنند. بهتر است شیرها را سفید یا مات کنید که کمتر اثر انگشت و لکه آب را نشان می‌ دهد. پوشش شیرآلات تکنولوژی‌ های مختلفی دارد. آبکاری شیرها با یکی از روش‌ های آبکاری نیکل-کروم، آبکاری PVD، کوره پودری (الکترواستاتیک) و الکترولاک (الکتروفورتیک) می‌ باشد. مقاومت هر نوع آبکاری شیرآلات متفاوت است.

  همان طور که در بالا ذکر شد آبکاری پی وی دی با دوام‌ ترین و بهترین رنگ شیرآلات است و معمولا قیمت شیرهایی که به این صورت آبکاری می‌ شوند بیشتر است. آبکاری کروم نیز به عنوان رایج‌ ترین پوشش شیرآلات شناخته می‌ شود که قیمت مناسب و دوام بالایی دارد.

  کوره و آبکاری الکتریکی نیز به ترتیب در رتبه‌ های بعدی مقاومت قرار دارند. ضمناً با دانستن نوع آبکاری شیرها در هنگام خرید شیرآلات می‌ توانید به درست‌ ترین شکل ممکن شیرآلات را تمیز کنید.

  نکاتی مهم در مورد بهترین رنگ شیرآلات

  از جمله موارد مهمی که باید در مورد بهترین رنگ شیرآلات بدانید عبارتند از:

  • اگر به تمیزی و پاکیزگی حساسیت زیادی دارید، شیرآلات مات گزینه خوبی هستند. شیرهای رنگ مات اثر انگشت و قطرات آب روی خود باقی نمی‌ گذارند. برای مثال شیرآلات مات استیل و مات طلایی گزینه‌ های خوبی هستند.
  • برای مکان‌ هایی مانند حمام، می‌ توانید از رنگ‌ های خنثی مانند کروم، استیل و نیکل استفاده کنید. این رنگ‌ ها را می‌ توان با سایر لوازم حمام مانند نرده حوله و دستگیره در، ست کرد. برای مثال می‌ توان به رنگ کروم براق اشاره کرد که زیبا و در عین حال بسیار مقرون به صرفه است. شیرآلات براق جزئیات و ظرافت شیرآلات را بهتر نشان می‌ دهد.
  • برای فضاهایی مانند آشپزخانه، شیرآلاتی که رنگ نیکلی دارند، فضای گرم‌ تر و خاصی را ایجاد می‌ کنند. استفاده از آبکاری استیل برای حمام و سرویس بهداشتی بسیار مناسب است و فضای جالبی ایجاد می‌ کند.
  • به عنوان مثال شیرآلات مات، نیکل و برنز با یکدیگر هماهنگ هستند و می‌ توانند فضای متفاوتی را برای سرویس بهداشتی شما ایجاد کنند. نوع دیگر رنگ، شیرآلات آبکاری برنجی است که امروزه به سبک جدید انجام می‌ شود و زمینه طلایی‌ تری دارد.
  • استفاده از آبکاری شیرآلات طلایی برای حمام و آشپزخانه سفید بسیار شیک و زیبا می‌ باشد. شیرآلات سفید و مشکی در عین متضاد بودن، فضایی تمیز و آرام را نشان می‌ دهند که می‌ توانید آن را با رنگ‌ های دیگر هماهنگ کنید. شیرآلات برنزی رنگ متضادی در سنت مدرنیته به آشپزخانه، حمام و توالت می‌ دهد.

  دکوراسیون آشپزخانه مدرن چگونه است؟ این مقاله را از دست ندهید.

  سخن آخر

  در این مقاله به بررسی کامل بهترین رنگ شیرآلات (آبکاری شیرآلات) پرداختیم و شما را برای خرید بهترین نوع شیرآلات از نظر رنگ و آبکاری راهنمایی نمودیم، امیدواریم که با خواندن مطلب بهترین رنگ شیرآلات بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. اگر سوال، نظر و انتقادی دارید خوشحال می‌ شویم در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *